Doprava na ostrov a po něm


Doprava na ostrov

Na ostrov létá jedno letadlo za druhým. My letěli s azorskou společností SATA. Z Lisabonu nelétají nízkonákladové společnosti a tak nás letenka Lisabon Funchal vyšla na 185 euro. Z Lisabonu létá ještě TAP a Portugalia. Ceny jsou podobné a pohybují se kolem 200 EUR. Je dobré letenku koupit s předstihem.

Do Lisabonu se dá dostat levně s EasyJet - přes Milán nebo Švýcarsko, případně přes Londýn s Ryanair, ten ale létá jen do Porta.

Další možností je letět z Německa přímo na Madeiru, s Air Berlin, ale letenky se musí kupovat hodně brzo, jinak jsou drahé.

 

Doprava po ostrově

Po celém ostrově je pomerně dost hustá silniční síť. Vetšina turistických cest a levád začíná a končí na autobusové zastávce, takže není problém dostat se zpět do města v případě, že spíte v hotelu. Dopravu zajišťují 3 autobusove společnosti: SAM, Radoeste a Horarios (hromadná doprava ve Funchalu a blízkého okolí) . Z hotelů a z nějakých zastávek je ještě možné dostat se na letiště Aerobusem, který je ale dražší. Cena jízdenky klasickým autobusem nezáleží ani tak na vzdálenosti, ale spíše na velkých městech kterými se projíždí. Podle nich jsou udělané zóny. Za první zónu se platí 90 centů, za každou další se připlácí 50 centů. Problém je se zjištěním času kdy daný autobus jede. Jízdní řády nejsou vetšinou nikde, místní je znají nazpaměť, ale doporučuju ověřit minimálně od třech lidí. Ne jednou se nám stalo že nám někdo řekl špatný čas.

Další možností je cestovat s taxi, ceny jsou celkem podobné těm v ČR, často taky mají ve městech tabule kolik to kam stojí. Není problém jezdit stopem, je tam mnoho evropských turistů kteří stop znaji a docela i zastaví. Spíš je problém, že v některých částech ostrova moc nejezdí, využívají dálnice a občas jsme stáli někde i půlhodiny a nic nejelo.

 
Do not have time => design downloaded from Free Templates and consequently fix- thx